KUK

KUK

Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci........
Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci........
KUK

KUK

Mier, slobodu a spravodlivosť, pre všetkých ľudí na tejto planéte!

text (4).gif

Irena SENDLER nám ukázala, ako by mali žiť ľudské bytosti !!!

15. februára 1910 , Varšava - 12. mája 2008

Pozrite se na túto ženu !!!!!!!! Zapamätujte si ju navždy!!!!!!

SendlerWarsawGhetto.jpg
Irena_Sendlerowa_1942.jpg
irena sendler kids2.jpg
Na rozdiel od Schindlera, bola zatknutá a mučená gestapom. Na rozdiel od Schindlera, ktorý poznal ľudí, ktorým pomohol, ona riskovala svoj ​​život pre cudzincov.
Irena Sendlerowa sa narodila v roku 1910 v hlavnom meste Poľska – Varšave. Na Varšavskej univerzite študovala učiteľstvo, no štúdium nikdy nedokončila. Prišla totiž druhá svetová vojna, ktorá všetko zmenila. Osudom Ireny sa nestalo vzdelávať, ale zachraňovať životy. Jej prvým pamätným krokom bolo, keď na Varšavskom magistráte, kde v roku 1939 pracovala, sfalšovala dokumenty a pomohla tak takmer 3000 židovským rodinám, aby naďalej dostávali sociálne dávky, ktoré im nacisti po vpáde do Poľska odobrali. To bol však len začiatok.

Ocenenie nedostane vždy ten, kto si ho najviac zaslúži !

Smutná časť európskej histórie!

Svet se nestal nemravným, takým vždy byl...

Nedávno, vo veku 98 let umrela žena menom Irena Sendler.
V roku 1940 zriadili nacisti vo Varšave najväčšie židovské geto v celej Európe. Na plochu 2,6 km² bolo násilne nasťahovaných asi 450-tisíc Židov. Irena Sedlerowa začala robiť všetko pre to, aby týmto ľuďom pomohla. Začalo to donáškou potravín a liekov (v gete zúrila epidémia týfusu). V roku 1942, keď sa Irena stala vedúcou detského oddelenia Żegoty (podzemná organizácia poľskej exilovej vlády na pomoc Židom), začala zachraňovať detské životy. Irena Sedlerowa začala organizovať a sama sa i podieľať na „pašovaní“ židovských detí za múry Varšavského geta. Mala k tomu svôj dôvod. Irena vedela o plánoch nacistov so židmi. Na dne tašky s náradím vynášala deti z ghetta, v zadnej časti svojho náklaďáku mala miesto pre staršie deti.Tam tiež vozila psa, kterého vycvičila štěkať, keď auto prechádzalo branou. Vojáci to nechceli riešiť a tiež štekot mohol zamaskovat zvuky, ktoré deti mohli prípadne vydávať.
V roku 1942 už bolo všetkým jasné, že Židov, žijúcich vo Varšavskom gete, čaká skôr či neskôr takmer istá smrť. Irena sa preto rozhodla, že z tohto pekla zachráni čo najviac detí. Behom druhej svetovej vojny Irena získala povolenie k práci ve Varšavském getu ako inštalatérka/svárečkaSo svojimi spolupracovníkmi zo Żegoty židovské deti doslova pašovali cez múry geta. Pod sedatívami ich prevážali v sanitkách – ukryté v rakvách ako obete týfusu, vyvážali ich skryté v odpadkoch, viedli ich kanálmi či podzemnými tunelmi a tie najmenšie dokonca vo vypchatých vreciach prehadzovali priamo cez múry geta.
Týmito spôsobmi dokázali dostať z Varšavského geta viac ako 2500 židovský detí. Irena Sedlerowa pritom „vlastnoručne“ cez jeho múry dostala na slobodu viac ako 400. To všetko trvalo len do roku 1943, kedy Irenu Sedlerowu dostalo gestapo. Nacisti dobre vedeli, že práve ona stojí na čele hnutia, ktoré z geta „unáša“ židovské deti. Irenu Sedlerowu najskôr dlho vypočúvali a drasticky mučili. Nacistom však neprezradila ani slovo, a tak ju odsúdili na smrť. Len pár hodín pred jej popravou sa však organizácii Żegota podarilo podplatiť jedného z dozorcov a Sedlerowa len o chlp unikla smrti zastrelením.
irena-sedlerowa-.jpg
Irena Sedlerowa si slobodu nemohla užiť ani po skončení vojny. Kvôli členstvu v Żegote a účasti na Varšavskom povstaní bola „prenasledovaná“ i v komunistickom režime. Jej deti sa preto nikdy nedostali ani na vysokú školu. Irena Sedlerowa bola „nepriateľkou“ režimu. Až po páde komunizmu si svet uvedomil, čo táto žena vlastne dokázala. Stála za záchranou viac ako 2500 židovských detí, z ktorých viac ako 700 žilo ešte i v roku 2008, kedy Irena Sedlerowa umiera vo veku 98 rokov na zápal pľúc.
Behem svojej činnosti Irena dokázala takto zachrániť až 2500 detí.
Chytili ju, nacisti ju přelámali nohy, ruky a brutálne ju zbili. Irena si viedla poznámky o všetkých deťoch, ktoré sa jej podarilo oslobodiť. Uschovala je v pohári, zahrabané pod stromom na jej záhradke.
Po vojne sa pokúsila nájsť rodičia a znovu spojiť rodiny. Ale väčšina skončila v plynových komorách. Deti sa dostali do detských domovov a boli adoptované. V roku 2007 bola Irena Sendler nominovaná na Nobelovu cenu mieru. Ale zvolená nebola. Cenu dostal Al Gore za projekt o globálnom otepľovaní ..

Položila najvyšší príklad súcitu a aktívnej lásky k druhým - pomáhať tým, ktorí boli najviac bezmocný - deti. Ona riskovala svoj vlastný život nečakala niečo na oplátku, a zostala až do svojej smrti najpokornejší a šľachetný človek.

irenka srelkaa.jpg
images (1).jpg
. Ako vravieval jej otec, ľuďom treba pomáhať bez ohľadu na to, akej sú národnosti, vierovyznania či pleti. Podľa jej slov neurobila nič výnimočné, my si však myslíme opak.
pocta.jpg
irenka.jpg
sendler.jpg
Dnes, ako nikdy (keď sa ozývajú hlasy o tom, že Holokaust je mýtus!) Je nutné urobiť všetko, aby svet nezabudol, čo sa vtedy stalo. Pretože stále existujú aj tí, ktorí sú schopní to zopakovať. Táto správa je pre milióny ľudí. Staň sa článkom v reťazi pamät
Reklamy na stránke nedokázem ovplyvniť...sorry!!!
Flag Counter
Zdroj: okrem vlastných materiálov je zdrojom moja mailová schránka, kde dostávam rôzne materiály od priateľov, ak by sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one